Share
Preview

Dzień dobry ,


Witam Cię w kolejną wrześniową sobotę 😊 Dzisiejsza porcja inspiracji jest wyjątkowo urozmaicona. Będzie artystycznie, będzie ludowo i będzie praktycznie - zapraszam Cię do lektury! 😊


1. Ava Roth + pszczółki = niepowtarzalna współpraca

W sobotnich mailach często poruszam temat inspirowania się przyrodą, zwierzętami, roślinami. Kiedyś pokazywałam nawet patyczki połączone z haftem na tamborku, co wtedy wydawało mi się sympatyczną egzotyką. Natomiast czegoś takiego, jak dzieła Avy Roth z Kanady, nigdy nie widziałam i nigdy nie pomyślałabym, że coś takiego jest możliwe. Ava, oprócz haftowania, zajmuje się pszczelarstwem. Z połączenia tych dwóch zajęć wynikła jedyna w swoim rodzaju współpraca artystyczna pszczelarki ze swoimi pracowitymi podopiecznymi 🐝🐝🐝

2. Snutka.pl - wielkopolski haft ludowy w nowoczesnym wydaniu
Snutka wielkopolska już nie raz gościła w Szkole Haftu. W Bibliotece Szkoły Haftu możesz znaleźć opracowanie Magdaleny Wieczorek o tym wyjątkowym hafcie ażurowym. Dzisiaj przedstawiam Ci projekt popularyzujący snutkę wśród młodszego pokolenia. Snutka jest tutaj zaprezentowana nie tylko misterny haft, ale i źródło wspaniałych wzorów do ozdabiania przedmiotów codziennego użytku. Koordynatorzy projektu zadbali o wygodę chcących zacząć przygodę ze snutkowymi wzorami i stworzyli aplikację do projektowania snutki. Piękne przejście tradycji w nowoczesność!

3. Retrospekcja, czyli powrót do przeszłości :-)

Jeśli jesteś tutaj od niedawna, to pewnie zainteresują Cię moje odpowiedzi na pytania od osób, które zainteresował haft ręczny. Oto fragment "pytań i odpowiedzi" pochodzący z maila z sierpnia 2019 roku:

1. Czy haftu można użyć do cerowania małych dziurek na koszulkach dziecięcych?

Tak, można to zrobić na dwa sposoby, w zależności jak duża jest dziurka. Jeżeli jest rzeczywiście niewielka, można użyć ściegów na okrętkę, najpierw pionowych a potem poziomych, przeplatając nitkę przez pionowe nitki tak, aby utworzyła się struktura tkaniny czyli pionowe nitki to osnowa a poziome to wątek. Powstanie klasyczna cera, która stanie się środkiem kwiatuszka bo płatki dodamy. Można też zapełnić dziurkę bardzo obecnie modnym haftowanym kwiatuszkiem, który powstaje na bazie pięciu równo od środka położonych niteczkach  przez które się przeplata nitkę podobnie jak w poprzednim opisie tworząc tkaninowy splot tylko w kształcie ślimaka. Może on stać się też kołem samochodu 🚗, którego pozostała konstrukcja powstanie za pomocą ściegu fastrygowego, dość gęstego.
Jeśli natomiast dziurka jest większa, można zastosować aplikację, czyli zrobić łatkę z innego materiału, a następnie dodać element haftowany na łatce.


2. Wyszywanie na ubraniach. Jak zabezpieczyć hafty na ubraniach przed praniem?

Najlepiej rzeczy haftowane prać ręcznie, ale jeśli już pierzemy je razem z innymi rzeczami w pralce, to zdecydowanie dobrym pomysłem jest siateczkowy albo flizelinowy woreczek do prania. Wkładamy do niego  ubranie z haftem i unikamy dzięki temu przypadkowego zahaczenia np. guzika z innej koszuli o nasz haft.
Kolejną sprawą jest rodzaj haftu. Zbyt luźne i długie ściegi mogą podczas prania zdeformować się, stracić pierwotny kształt i wygląd. Aby tego uniknąć, trzeba zastosować odpowiednio krótkie ściegi (zasada przy haftach użytkowych). Niezbyt luźne, ale też nie do przesady mocno ściągnięte. Ponieważ gdy zastosujemy zbyt ścisłe ściegi, zwłaszcza przy dużych zahaftowanych powierzchniach jest ryzyko, że haft skurczy się odrobinę, i tkanina ubrania pofałduje się nieestetycznie na brzegach haftu. Są pewne sposoby żeby to uratować i przywrócić lepszy wygląd, ale to już temat na całą lekcję 😉
Ostatnim elementem na który trzeba uważać jest zafarbowanie nici. Obecnie to zdarza się niezwykle rzadko, bo technologia wytwarzania nici i ich barwienia gwarantuje, że kolor się trzyma świetnie, maksymalna temperatura prania współczesnej muliny to 95 stopni Celsjusza.
Zanim jednak wybierzemy nici do wyhaftowania wzoru na ubraniu, odetnijmy kawałeczek nitki i zobaczmy jak zachowuje się w mocno ciepłej wodzie, cieplejszej niż będziemy używać do prania. Jeśli nić nie wypuści farby, wtedy możemy śmiało haftować.

3. Ile czasu dziennie należy poświęcać aby nauczyć się haftowania?

Proste pytanie – prosta odpowiedź – im więcej tym lepiej.
Jeśli pozwala Ci na to czas, kilka godzin dziennie będzie bardzo dobrym pomysłem – wtedy postępy będą naprawdę szybkie.
Jednak każda z nas ma swoje obowiązki, szkoła, praca, dzieci. I już nie jest to takie proste. Ale jestem pewna, że w ciągu dnia da się wygospodarować choćby godzinę na haftowanie, np. w trakcie ulubionego serialu (albo zamiast serialu 😉), i to już będzie wystarczająco, żeby przyswoić podstawy haftu. 😊

4. Czy zanim hafty będą ładnie wyglądały potrzebuję kilku lat praktyki, czy zależy to od wytrwałości, zdolności manualnych, techniki, czy godzin spędzonych nad wzorem?

Wszystkie wspomniane elementy składają się na umiejętność dobrego haftowania. U mnie wyglądało to tak, że u swojej mistrzyni uczyłam się około dwóch lat, zanim zaczęłam zarabiać na „poważnym haftowaniu”. Wcześniej miałam opanowane „podstawy podstaw”, które przekazała mi moja mama, kiedy byłam jeszcze małą dziewczynką.
Ale to było jeszcze przed erą internetu, kiedy wiedzę można było czerpać tylko osobiście. Myślę, że przy wykorzystaniu dostępnych nam narzędzi, możemy przyspieszyć proces nabywania wiedzy, i to znacznie! Dzięki internetowi również możliwości sprzedaży naszej twórczości wzrosły na niebywałą skalę.
Jedno się jednak nie zmieniło – to praktyka czyni mistrza, więc bez odpowiedniej liczby godzin spędzonych na ćwiczeniach niewiele zdziałamy. WIEM nie równa się UMIEM.


Mam nadzieję, że dzisiejsze inspiracje dały Ci choć trochę wartości. Jeśli tak, to nie krępuj się aby odpisać na tego maila - bardzo cieszy mnie każda wiadomość 😊 A jeśli masz do mnie pytanie na temat haftu, na które chciałabyś, żebym odpowiedziała w kolejnym sobotnim mailu, to śmiało zadaj mi je w odpowiedzi na tę wiadomość - bardzo chętnie odpowiem 😊❤️

W dzisiejszym mailu to już wszystko.

Dziękuję Ci, że jesteś ❤️

Życzę Ci wspaniałej soboty i całego nadchodzącego tygodnia!

Pozdrawiam Cię serdecznie 😊❤️
Krystyna

























P.S. Jeżeli dostajesz ode mnie maile, ale haft zniknął już z pola Twoich zainteresowań i nie chcesz już więcej otrzymywać tego typu wiadomości, możesz kliknąć napis Unsubscribe poniżej - spowoduje to wypisanie Cię ze wszystkich list Szkoły Haftu. Piszę to, ponieważ chcę mieć pewność, że wiadomości ode mnie trafiają do właściwych osób :-)

Email Marketing by ActiveCampaign